Projekt psihosocijalnim aktivnostima i edukacijom u zajednici do prevencije institucionalizacije starijih osoba (UP.02.2.2.15.0051)

Općenito o projektu

Sociodemografski pokazatelji ukazuju na to da je Republika Hrvatska staro društvo. Aktivnijim starenjem se produžava opće funkcionalnost čime se odgađa institucionalizacija. Proširenjem socijalnih usluga u lokalnoj zajednici starijima se nudi mogućnost izbora onih aktivnosti za koje imaju afiniteta te se time potiče ostvarivanje socijalnih kontakata, smanjenje osjećaja usamljenosti te održavanje mentalne i fizičke vitalnosti. Usluge za starije osobe koje ćemo razviti u sklopu projekta usmjerene su na prevenciju njihove institucionalizacije te se odnose na programe kognitivnog osnaživanja, jačanje socio-emocionalnih kompetencija starijih te na programe individualne psihološke podrške starijima.

Cilj projekta je ponuditi psihosocijalne aktivnosti osobama starije životne dobi (65 godina i više) u Gradu Zagrebu te povećati kompetencije za rad sa starijim osobama kod gerontodomaćica i volontera, a u svrhu prevencije institucionalizacije starijih.

Projekt predstavlja višeslojan pristup osiguravanju kvalitetnijeg starenja tako da se na probleme s kojima se starija populacija suočava djeluje kroz a) direktan rad s osobama starije životne dobi te kroz b) direktan rad s osobama koje pružaju usluge i/ili pomažu starijima. Direktan rad se odnosi na izradu programa pružanja psihosocijalnih aktivnosti te putem organiziranja sistematiziranog rada sa starijim osobama, dok se rad s pružateljima usluga starijim osobama odnosi na aktivnosti koje ćemo provoditi s ljudima koji nisu osobe starije dobi, ali rade direktno s osobama starije životne dobi.

 

Cilj projekta:  Ponuditi psihosocijalne aktivnosti osobama starije životne dobi u Gradu Zagrebu te povećati kompetencije za rad sa starijim osobama kod gerontodomaćica i volontera, a u svrhu prevencije institucionalizacije starijih.

Ishodi projekta:

Planirane aktivnosti uključuju osmišljavanje i provedbu edukacije za gerontodomaćice (12 korisnica), osmišljavanje i provedbu edukacije za volontere (24 korisnika), osmišljavanje i provedba programa kognitivnog osnaživanja za 2 skupine osoba starije životne dobi (ukupno 20 sudionika), osmišljavanje i provedbu programa jačanja socio-emocionalnih kompetencija za 2 skupine osoba starije životne dobi (ukupno 20 sudionika), te održavanje individualnog savjetovanja s ukupno 20 osoba starije životne dobi, od čega je svakom korisniku omogućeno 10 susreta.

Nositelj projekta: Društvo za psihološku pomoć

Kontakt osoba: Nikolina Šaravanja, mag.psych., voditeljica projekta

Partneri u projektu:

  • Grad Zagreb
  • Dom za starije osobe Trnje
  • Caritas Zagrebačke nadbiskupije

Početak provedbe: 1. studenog 2021.

Razdoblje provedbe: 1. studenog 2021. – 31. listopada 2023.

Ukupna vrijednost projekta: 746.584,23 kn.

Bespovratna sredstva osigurana su iz Državnog proračuna Republike Hrvatske (15%) i iz Europskog socijalnog fonda (85%).

Posredničko tijelo razine 1– PT1:
Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike

Posredničko tijelo razine 2 –PT2:
Hrvatski zavod za zapošljavanje

Projekt Psihosocijalnim aktivnostima i edukacijom u zajednici do prevencije institucionalizacije starijih osoba“ (UP.02.2.2.15.0051) sufinanciran je sredstvima Europske Unije iz Europskog socijalnog fonda,  kroz Poziv za dostavu projektnih prijedloga „Unaprjeđenje postojećih i širenje usluga izvaninstitucionalne skrbi na području odabranih urbanih aglomeracija/područja Osijek, Pula, Rijeka, Slavonski Brod, Split, Zadar i Zagreb“, šifra poziva za dostavu projektnih prijedloga UP.02.2.2.15,  objavljenog 31. srpnja 2020. godine.

Sadržaj objave isključiva je odgovornost Društva za psihološku pomoć.

 

                                               

                www.esf.hr 

Novosti

Brain Gym – vježbe za tijelo i mozak

Rad na kognitivnim vještinama u starijoj dobi, osim pozitivnih promjena u tom segmentu, povezan je i s pozitivnim promjenama fizičkog zdravlja. S tim je ciljem u sklopu projekta Psihosocijalnim aktivnostima i edukacijom u zajednici do prevencije institucionalizacije starijih osoba razvijen grupni program kognitivnog osnaživanja za osobe starije životne dobi. Program je usmjeren na uvježbavanje i…

Read more
U Caritasu započeo program kognitivnog osnaživanja za osobe starije životne dobi

Nakon održanog grupnog programa jačanja socio-emocionalnih kompetencija u Domu Trnje, u kolovozu je započela provedba drugog grupnog programa za osobe starije životne dobi, programa kognitivnog osnaživanja. Program se provodi u okviru projekta „Psihosocijalnim aktivnostima i edukacijom u zajednici do prevencije institucionalizacije starijih osoba“, u suradnji s partnerskom organizacijom Caritasom Zagrebačke nadbiskupije.   Rad na kognitivnim…

Read more
Od starih za mlade: Ispunjeno vrijeme u mirovini – što pomaže?

Odlazak u mirovinu velika je promjena u životu svake osobe. Uigranu životnu rutinu koju su dosad sačinjavali radni zadaci, putovanja na posao, kolege i nadređeni, zamjenjuje nepregledno more slobodnog vremena. I dok se neki vesele odlasku u mirovinu zbog više vremena za vlastite aktivnosti, drugima je to izvor strepnje i nesigurnosti jer gube dosadašnje društvene…

Read more
Od starih za mlade: Savjeti za sretan brak

Dugoročan i uspješan brak zahtijeva trud i ulaganje. Kako biste došli do pira zlatnog ili dijamantnog sjaja, važno je njegovati partnerski odnos te zajednički raditi na izazovima koji dolaze s partnerstvom. A koga bolje pitati za savjete od sudionika našeg grupnog programa jačanja socio-emocionalnih kompetencija, namijenjenog osobama starije životne dobi, koji su skupili već pozamašan…

Read more
Održana edukacija za volontere – Kako raditi s osobama starije životne dobi?

U utorak 24. svibnja  u prostorijama Centra Modus Društva za psihološku pomoć, održana je jednodnevna edukacija za volontere koji volontiraju s osobama starije životne dobi. Na edukaciji je sudjelovalo ukupno 12 volontera koji volontiraju u Caritasu Zagrebačke nadbiskupije, Domu za starije osobe Trnje i Domu za starije osobe Maksimir. Sudionici su se upoznali s promjenama…

Read more
Završen grupni program jačanja socio-emocionalnih kompetencija

Prvi grupni program jačanja socio-emocionalnih kompetencija za osobe starije životne dobi koji Društvo za psihološku pomoć provodi u okviru projekta „Psihosocijalnim aktivnostima i edukacijom u zajednici do prevencije institucionalizacije starijih osoba“, uspješno je priveden kraju. Program se provodio od veljače do svibnja u prostorijama Gerontološkog centra partnerske organizacije Doma za starije osobe Trnje, u kojem…

Read more
Od starih za mlade: Kako se nositi sa stresnim situacijama?

Zahtjevi modernog svijeta sve su veći i veći, zbog čega je stres postao dobro poznat suputnik gotovo svakoj osobi, od djece i mladih pa do odraslih i osoba starije životne dobi. Zbog toga su se, između ostalog, teme stresa i brige o sebi obrađivale i na radionicama grupnog programa jačanja socio-emocionalnih kompetencija, namijenjen osobama starije…

Read more
Mi smo za ples! Održana plesna radionica polaznika programa jačanja socioemocionalnih kompetencija

Ne treba posebno isticati koliko je druženje važno u svakoj dobi, a posebno onoj starijoj, kada zaprijeti usamljenost, manjak socijalnih aktivnosti i društvene podrške. Kao odgovor na to, Društvo za psihološku pomoć provodi grupni program jačanja socioemocionalnih kompetencija namijenjen osobama starije životne dobi.   U okviru programa, polaznici su dosad sudjelovali u radionicama na temu…

Read more
Od starih za mlade: Savjeti o ljubavi

„Reci djevojci da ju voliš, cure to žele čuti.“ „Ne budi sebičan. Otvori se. Podijeli osjećaje.“ „Manje igrica, više osobnog kontakta i razgovora.“ „Da izraziš ljubav riječima – volim te.“ „Imati povjerenja jedan u drugoga.“ „Ljubav je sve što ljudima treba.“ „Budi uvijek takva i takvu te volim.“ „Pokušati naći više vremena za sebe i…

Read more
Započeo program jačanja socio-emocionalnih kompetencija za osobe starije životne dobi

Sociodemografski pokazatelji ukazuju na to da je Republika Hrvatska staro društvo. Proširenjem socijalnih usluga u lokalnoj zajednici starijima se nudi mogućnost izbora onih aktivnosti za koje imaju interes te se time potiče ostvarivanje socijalnih kontakata, smanjenje osjećaja usamljenosti te održavanje mentalne i fizičke vitalnosti. Upravo s tim ciljem, Društvo za psihološku pomoć provodi projekt „Psihosocijalnim…

Read more
Partnerstvo na projektu „Mladi mogu sve – Povjerenjem do posla“ (UP.01.2.0.04.0075)

Cilj projekta je pilotirati pristup aktivnosti dosega i obrazovanja neaktivnih NEET osoba na području Grada Zagreba i Krapinsko-zagorske županije, u skladu s ciljevima razvoja Urbane aglomeracije Zagreb.   Projektom su planirane aktivnosti koje obuhvaćaju cjelokupni proces odabira korisnika kroz provedbu javnih kampanja te motiviranje potencijalnih korisnika, razvoja njihovih kompetencija u skladu s potrebama i mogućnostima…

Read more
Partnerstvo na projektu „Poštuj sebe, poštuj druge – podrška djeci i mladima u zajednici“ (UP.02.2.2.15.0055)

Rizični čimbenik za razvoj problema u ponašanju je odrastanje u rizičnim uvjetima kao što su smanjene roditeljske kompetencije, zanemarivanje i zlostavljanje, konfliktni odnosi, socioekonomske i zdravstvene poteškoće, nedostatna socijalna podrška, nerazumijevanje okoline i dr. Dodatno, djeca koja odrastaju u jednoroditeljskim obiteljima u povećanom su riziku od suočavanja s kognitivnim, emocionalnim i socijalnim problemima pri čemu…

Read more
Kako skrbiti o starijim osobama, a istodobno skrbiti i o sebi?

Koje tjelesne i psihičke promjene nastupaju u starijoj životnoj dobi, kakve su psihosocijalne potrebe starijih osoba, kako komunicirati s njima i članovima njihovih obitelji, ali i kako postaviti granice te skrbiti o sebi u ulozi gerontodomaćice bile su glavne teme provedene edukacije za stručnjake koji rade s osobama starije životne dobi. Edukacija se održala u…

Read more
Projekt „Psihosocijalnim aktivnostima i edukacijom u zajednici do prevencije institucionalizacije starijih osoba“ (UP.02.2.2.15.0051)

Općenito o projektu Sociodemografski pokazatelji ukazuju na to da je Republika Hrvatska staro društvo. Aktivnijim starenjem se produžava opće funkcionalnost čime se odgađa institucionalizacija. Proširenjem socijalnih usluga u lokalnoj zajednici starijima se nudi mogućnost izbora onih aktivnosti za koje imaju afiniteta te se time potiče ostvarivanje socijalnih kontakata, smanjenje osjećaja usamljenosti te održavanje mentalne i…

Read more