[:hr]
Za više informacija i dogovor termina inicijalnog razgovora javite se na broj telefona
01/4826-111, mobitela 095/4826-111 ili pošaljite upit na e-mail: modus@dpp.hr.
Savjetovalište
Svatko se ponekad može naći u situaciji koju ne može riješiti sam ili uz pomoć ljudi koji ga okružuju.
Naše savjetovalište je namijenjeno svima koji se žele bolje upoznati, razvijati sebe kao osobu i lakše se snaći u svojim životnim ulogama. Svima koji žele zauzeti odgovorniji stav prema sebi i drugima, stvoriti i održavati kvalitetnije odnose te se uspješno nositi sa svakodnevnim izazovima.
Cilj savjetovanja je pomoći ljudima da ublaže teškoće, postignu svoje ciljeve, u smislu osobnog rasta i razvoja te da općenito djelotvornije funkcioniraju. Ciljevi savjetovanja ovise o konkretnom klijentu i njegovim potrebama, no može se reći da se općenito pokušava postići ojačavanje klijenta za uspješno suočavanje s aktualnim teškoćama, usvajanje novih postupaka i načina djelovanja koje omogućuju promjenu, a time i podizanje kvalitete života, poticanje odgovornog odnosa pojedinca prema samome sebi, obitelji i društvu te stvaranje i održavanje odnosa s drugim ljudima koje karakterizira iskrena i otvorena komunikacija.
Više o Savjetovalištu pročitajte klikom na: Savjetovalište
Art terapija
Art terapija vrsta je terapijskog rada kroz likovno izražavanje namijenjenog djeci, adolescentima i odraslima. Likovni proces omogućava razvoj kreativnosti, izražavanje emocija i misli, strukturiranje iskustava i istraživanje mogućnosti u sigurnoj i poticajnoj okolini, uz pomoć kvalificiranog art terapeuta. Za sudjelovanje nije potreban likovni talent niti iskustvo likovnog izražavanja. Proces likovnog izražavanja može proniknuti dublje od riječi, a da je u isto vrijeme manje direktan. To je rezultat prirode crteža, koji može utjeloviti izražene osjećaje i čuvati ih do trenutka kada ih je osoba spremna prihvatiti u svijest i verbalizirati. U sigurnom i kreativnom prostoru, art terapeut daje podršku i pomaže razumjeti izraženo. Cilj je oslobađanje od blokova koji sprječavaju ispunjenost i zadovoljstvo, prorađivanje negativnih emocija, te širenje potencijala i slobode.
Neverbalno izražavanje ima svoje prednosti u odnosu na govor, osobito kod djece koja lakše komuniciraju crtežom, kod osoba kod kojih postoje poteškoće u verbalnom izražavanju, kod osoba čija su iskustva preintenzivna ili zbunjujuća da bi se mogla verbalno izraziti, te osoba koje su „preverbalne“ i koriste govor kao obrambeni mehanizam.
Art terapija je primjerena kako osobama koje žele raditi na specifičnom problemu tako i onima koji su pod generalnim stresom ili osjećaju nezadovoljstvo bez poznatog razloga, te svima koji žele živjeti svjesnije, zadovoljnije i ispunjenije. Iako se može usredotočiti na određeni problem, art terapija se bavi kompletnom osobom i podstiče opsežne i dugoročne promjene.
Savjetovanje i psihoterapija za izbjeglice
U Centru Modus dostupna je i usluga savjetovanja i psihoterapije uz prevođenje, namijenjena izbjeglicama koje žive u Hrvatskoj. Za osobe koje ne govore hrvatski ili engleski, ili jednostavno žele razgovarati na svom materinjem jeziku, osigurani su prevoditelji koji pomažu u sporazumijevanju između terapeuta i klijenta (jezici: ruski, turski, francuski, arapski, farsi, hindski i paštu).
16 pomagača i prevoditelja provodi tzv. savjetovanje i psihoterapiju posredovanu prevođenjem na 3 lokacije: Prihvatilište Porin, Prihvatilište Kutina i Centar za djecu, mlade i obitelj Modus. U prihvatilištima se savjetovanje odvija prema unaprijed određenom rasporedu, dok je u Centru Modus potrebno dogovoriti termin susreta.
Terapeuti i prevoditelji su volonteri Centra za djecu, mlade i obitelj Modus, na projektu koji se provodi u suradnji s Centrom za mirovne studije i Ministarstvom unutarnjih poslova, a uz financijsku podršku Ministarstva socijalne politike i mladih.
JA ↔ TI – Radionice osobnog razvoja i razvoja socijalnih i komunikacijskih vještina
„Program JA ↔ TI“ namijenjen je svima koji se žele bolje upoznati, raditi na osobnom razvoju te na komunikaciji i odnosu s drugima. Ovim programom želimo pomoći mladima da bolje upoznaju sebe i svoje potrebe, da usvoje kvalitetnije obrasce komunikacije i izgrade odnose koji se temelje na međusobnom razumijevanju i prihvaćanju.
Teme koje obrađujemo na radionicama su: verbalna i neverbalna komunikacija, ja poruke i aktivno slušanje, asertivnost, emocije i empatija, komunikacijske vještine, odnos – integritet ili suradnja, razine odgovornosti u odnosu – osobna odgovornost, odgovornost za odnos i društvena odgovornost, samopoimanje vs. samopouzdanje, konflikti u odnosima i kako ih riješiti…
Program se odvija u u grupi do 10 polaznika, u Centru Modus, jednom tjedno, u trajanju od 120 minuta. Ukupno je 10 radionica, a način rada u programu je iskustveni, diskusijski i radionički i odvija se kroz vježbe i razgovore koji se izvode u paru, podgrupama ili cijeloj grupi.
Kako da učenje ne bude mučenje
Opći cilj programa Kako da učenje ne bude mučenje je naučiti polaznike strategijama efikasnog učenja i pamćenja, ojačati motivaciju i osjećaj vlastite kontrole nad procesom učenja, te ojačati strategije usmenog i pismenog odgovaranja i nošenja s tremom. Također, polaznike se usmjerava i potiče na važnost preuzimanja odgovornosti za sve školske obaveze, kao i odgovornost za vlastito postignuće.
Nakon prolaska kroz program očekuje se povećana motivacija za učenje, efikasnost učenja te stupanj razumijevanja gradiva. Drugim riječima, aktivnim i motiviranim sudjelovanjem u programu očekuje se da će učenici kroz jednako vrijeme provedeno u učenju usvojiti više gradiva, imati povećani stupanj razumijevanja gradiva, a time i dugotrajnost pamćenja usvojenog.
Program je namijenjen učenicima viših razreda osnovne škole, srednjoškolcima i studentima, koji se ponekad nađu u situacijama u kojima ne znaju odakle početi učiti, ne razumiju gradivo ili se teže koncentriraju, ne mogu svladati strah prilikom pisanja testova ili odgovaranja i sl.
Više o programu “Kako da učenje ne bude mučenje” pročitajte klikom na: Program Kako da učenje ne bude mučenje
Pinklec – grupni program podrške djeci rastavljenih roditelja
Program Pinklec je besplatan program kojemu je cilj prevencija psihičkih poteškoća kod djece čiji roditelji prolaze ili su prošli kroz rastavu braka. Kroz pružanje psihosocijalne pomoći i dobivanje podrške u grupi, smanjuju se opterećenja djeteta uvjetovana rastavom roditelja. Iskustvo u grupi pomaže djeci, jer uviđaju da nisu jedini u takvoj situaciji, da se i druga djeca nose sa sličnim osjećajima i poteškoćama. Razmjena iskustava pomaže djetetu u promjeni stava prema razvodu i time olakšava normalizaciju životne situacije. Također, djeca usvajaju kompetencije koje su za njih neophodne u nošenju s konfliktnim situacijama. Aktivnim sudjelovanjem u grupi dijete se osposobljava za zajednički život u reorganiziranoj obitelji, u kojoj mogu primijeniti novo znanje i sposobnosti.
Dob ciljne skupine djece za jednu grupu je od 6 do 10 godina (mlađa grupa), a za drugu grupu od 10 do 15 godina (starija grupa).
Više o programu “Pinklec” pročitajte klikom na: Program Pinklec
Svađa na vidiku – promijeni spiku
U programu polaznici uče vještine kao što su komunikacijske vještine, prezentacijske vještine, upravljanje konfliktom i emocijama koje su u program uključene kao vještine potrebne za uspješno provođenje medijacije, no svaka za sebe predstavlja vrijednost koju adolescenti, polaznici programa, nose sa sobom, a koja će im pomoći i pri zapošljavanju nakon srednje škole ili fakulteta.
Cilj programa vršnjačke medijacije je primarna prevencija eskalacije sukoba putem poticanja mladih na učinkovito suočavanje s konfliktima, njihovog razumijevanja i rješavanja, poticanjem na preuzimanje odgovornosti za vlastite postupke i odluke te razvijanja tolerantnijih odnosa među vršnjacima putem zdravih obrazaca komunikacije.
Program je namijenjen svim srednjoškolcima koji su motivirani za rad na sebi, učenje komunikacijskih vještina i novih i nenasilnih načina rješavanja sukoba.
Više o programu “Svađa na vidiku – promijeni spiku” pročitajte klikom na: Svađa na vidiku – promijeni spiku
Taboo – preventivno-edukativni program s područja spolnosti namijenjen adolescentima
Program Taboo je preventivno-edukativni program s područja spolnosti namijenjen svim srednjoškolcima, koji žele ispitivati i propitivati teme vezane uz spolnost. Ciljevi programa Taboo se odnose na senzibiliziranje mladih za pitanja spolnosti, poticanje na odgovorno spolno ponašanje te pružanje mogućnosti obrazovanja i povećanja informiranosti s područja spolnosti.
Na radionice su dobrodošli svi oni koji žele otvoreno razgovarati o spolnosti i to na način da postavljanjem pitanja i zajedničkim traženjem odgovora osvijeste vlastitu odgovornost za spolno ponašanje i unaprijede svoje znanje.
Više o programu “Taboo” pročitajte klikom na: Taboo
Psihosocijalni tretman djece i maloljetnih počinitelja nasilja
Zbog sve raširenijeg vršnjačkog nasilja djece razvijen je program psihosocijalnog tretmana djece koja su visoko rizična za počinjenje vršnjačkog i/ili nasilja u obitelji ili su već počinili nasilje.
Ovakav tretman omogućuje djeci i adolescentima da prepoznaju svoje emocije koje su povezane s agresivnim ponašanjem i da usvoje znanja i razviju vještine koje su osnova za zamjenjivanje agresivnog ponašanja prosocijalnim.
Ciljnu grupu čine djeca i maloljetnici, u dobi od 12 – 16 godina (tj. učenici od 6. razreda osnovne škole do 2. razreda srednje škole), koji su od strane škole, roditelja, centra za socijalnu skrb i/ili suda prepoznati kao skloni nasilnom ponašanju, imaju slabu emocionalnu regulaciju i pokazuju izrazitu i učestalu agresivnost ili su već počinili neki oblik vršnjačkog nasilja i/ili nasilničkog ponašanja u obitelji. Drugu ciljnu grupu ovog programa čine roditelji djece i maloljetnih počinitelja nasilja s kojima treba raditi individualno ili u obliku kratkotrajne sistemske obiteljske terapije.
Više o programu “Psihosocijalni tretman djece i maloljetnih počinitelja nasilja” pročitajte klikom na: PSTMN
Ovisno o osiguranim sredstvima, navedeni programi su besplatni za vrijeme trajanja odobrenih projekata. Za više informacija molimo javite se na navedene kontakte.
[:en]For more information and for making an appointment please contact us on telephone number +385 1 4826 111, cell phone +385 95 4826 111 or send an e-mail: modus@dpp.hr.
_______________________________________________________________________________________________________________________
Psychological counselling
Anyone can sometimes be in a situation that cannot be solved alone or with the help of the people around him. Our counselling service is open to all who want to get to know themselves better, develop themselves as a person or cope more easily in their own life roles. The treatment is directed towards giving support, encouraging client’s developmental processes and potentials, overcoming internal conflicts, increasing choices of action, encouraging responsible relationship towards oneself and the community and developing a more independent way of dealing with problems.
________________________________________________________________________________________________________________________
Backpack – program of support for children of divorced parents
The purpose of the program is to provide an opportunity for children to share their experiences with others in a similar situation, to ask questions and express uncertainties in a safe environment, to receive information that would help them understand the situation of divorce and enable them to cope with it and to help them express their feelings brought up by divorce.
________________________________________________________________________________________________________________________
How to learn without burden
This program is intended for older primary school children who have problems with studying (they don’t know where to start from, do not understand the subject, have difficulties in concetrating and/or cannot cope with the anxiety during the exams. The participants are offered a wide range of methods for faster, easier and longer-lasting learning. This provides them with more free time for other activities they want to do. The skills are learnt through play, excercises and fun. The sessions are weekly and the program includes 10 two-hours sessions.
________________________________________________________________________________________________________________________
An argument to be seen – change your way of talking
In this program, participants learn skills such as communication skills, presentation skills, managing with the conflict and managing the emotions. This skills that are involved in the program are as well the skills necessary for the successful implementation of mediation. Each of them also represent the value that adolescents (participants of the program) carry with them and that will help them with their employment after high school or college. The goal of peer mediation is the primary prevention of escalation of the conflict by encouraging young people to effectively cope with conflicts, their understanding and solving, encouragement to take responsibility for their own actions and decisions and developing a more tolerant relations among peers through healthy communication patterns. The program is designed for high school students who are motivated to work on themselves, learning communication skills and new, non-violent ways of resolving conflict.
________________________________________________________________________________________________________________________
Taboo
Taboo is a program for adolescents. It has been created with the idea to offer an opportunity to young people to explore the theme of sexuality, rarely discussed in school and at home. The focus is on the impovement of adolescents’ sexual and psychological health and of their quality of life. The aim of the program is to raise young people’s awareness and to incourage responsible behaviour in this field and to inform and educate them about the issues in relation to sexuality. A gynaecologist participates in the workshop as a guest speaker and answers participants’ questions and helps them clarify their doubts.
________________________________________________________________________________________________________________________
Psychosocial treatment of children and juvenile perpetrators of violence
Because of the more widespread bullying we developed a program of psychosocial treatment for children who have a high risk of committing a bullying and/or domestic violence or were committing violence. This treatment allows children and adolescents to recognize their own emotions that are associated with aggressive behavior and to acquire knowledge and develop skills that are essential to replace aggressive behavior with prosocial.
Individual counselling / psychotherapy: 255.00 kn
Partner / marriage and family counseling / psychotherapy: 350.00 kn
The “How to learn without burden” program: Initial interview: 150.00 kn
Workshops: 1,000.00 kn (includes 10 workshops, a workshop for parents and the final interview)
Individual workshops: 150.00 kn (per workshop)
Depending on the funds secured, the above programs are free of charge for the duration of the approved projects. For more information please use the contacts listed above.
[:]