Savjetovalište Centra za djecu, mlade i obitelj Modus pristupa obitelji sveobuhvatno, kao sistemu.
Stoga program nastoji obuhvatiti sve članove obitelji, pružajući im psihološku pomoć kroz savjetovanje, kratkotrajnu psihoterapiju i različite vidove grupnog rada u skladu sa specifičnom problematikom.
Cilj savjetovanja
Cilj savjetovanja je pomoći ljudima da ublaže teškoće, postignu svoje ciljeve, u smislu osobnog rasta i razvoja te da općenito djelotvornije funkcioniraju. Naglasak je na aktivnom sudjelovanju samog klijenta, a uloga savjetovatelja/ice je vođenje k ostvarivanju određenih uvida, pomoć u približavanju konačnom cilju te osposobljavanje klijenta da si po završetku savjetovanja sami pomažu.
Ciljevi savjetovanja ovise o konkretnom klijentu i njegovim potrebama, no može se reći da se općenito pokušava postići ojačavanje klijenta za uspješno suočavanje s aktualnim teškoćama, usvajanje novih postupaka i načina djelovanja koje omogućuju promjenu, a time i podizanje kvalitete života, poticanje odgovornog odnosa pojedinca prema samome sebi, obitelji i društvu te stvaranje i održavanje odnosa s drugim ljudima koje karakterizira iskrena i otvorena komunikacija.
Za koga?
Za sve osobe neovisno o njihovoj dobi, koje se žele bolje upoznati, razvijati sebe kao osobu u privatnom i profesionalnom smislu, lakše se snaći u svojim životnim ulogama, zauzeti odgovorniji stav prema sebi, užoj i široj zajednici ljudi, stvoriti i održavati kvalitetnije odnose s drugima te se uspješno nositi sa svakodnevnim izazovima.
Savjetovanje može biti korisno pojedincima, parovima, obiteljima, roditeljima te djeci i mladima. Neki od problema s kojima se ljudi javljaju na savjetovanje su, na primjer:
- narušeni obiteljski ili partnerski odnosi
- poteškoće djece i roditelja uslijed razvoda
- komunikacijske poteškoće u odnosu s drugim ljudima
- problemi u odgoju djece
- poteškoće u socijalnoj integraciji, učenju
- emocionalne poteškoće
- narušeno psihičko zdravlje
- neefikasno suočavanje sa životnim teškoćama, itd.
Vrsta rada
- Savjetovanje (individualno, partnersko/bračno, obiteljsko)
- Kratkotrajna psihoterapija (individualna, partnerska/bračna, obiteljska)
Učestalost i trajanje
Susreti u individualnom savjetovanju obično traju 60 minuta.
Uključivanje klijenata u savjetovanje obično slijedi nakon obavljenog inicijalnog razgovora. Prosječna čestina susreta je 2-4 puta mjesečno, a uobičajen broj susreta je od 3-12 susreta. Međutim, ukupan broj seansi i čestina susreta se dogovaraju u skladu s procjenom potreba i problema klijenta.
Tko provodi savjetovanje?
Savjetodavni rad u Modusu provode stručnjaci pomagačkih zanimanja (psiholozi, socijalni radnici, socijalni pedagozi…). Dio sati savjetodavnog rada provodi se besplatno za korisnike, ovisno o trenutno raspoloživim savjetovateljima i o osiguranim sredstvima za program savjetovalište. Tim savjetovališta u Modusu čini preko 15 stručnjaka pomagačkih zanimanja, različitih pomagačkih i terapijskih usmjerenja (gestalt, kognitivno-bihevioralna, sistemsko-obiteljska, imago terapija, EMDR, dječja i adolescentska integrativna terapija, terapija igrom). Ovakva raznolikost omogućuje fleksibilnost i sveoubuhvatnost u odgovoru na potrebe klijenata.
Prijava, promjena i otkazivanje termina
Prijave zaprimamo telefonski ili putem e-maila. Ukoliko želite učiniti promjenu dogovorenog termina ili ga otkazati, potrebno je kontaktirati Centar najkasnije 24 sata ranije, u protivnom se dogovoreni susret naplaćuje.
Savjetovanje uz prevođenje
U Centru Modus dostupna je i usluga savjetovanja i psihoterapije uz prevođenje, namijenjena azilantima i tražiteljima azila koje žive u Hrvatskoj. Za osobe koje ne govore hrvatski ili engleski, ili jednostavno žele razgovarati na svom materinjem jeziku, osigurani su prevoditelji koji pomažu u sporazumijevanju između terapeuta i klijenta (jezici: ruski, turski, francuski, arapski, farsi, hindski i paštu).
Cijena usluga
Individualno savjetovanje/psihoterapija: 50 EUR
Partnersko/bračno i obiteljsko savjetovanje/psihoterapija: 70 EUR