Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Izobrazba za Psihosocijalni tretman počinitelja nasilja u obitelji (PSTN)

Autori

Dean Ajduković s timom članova, suradnika i zaposlenika Društva za psihološku pomoć

Trajanje

11 nastavnih dana kroz četiri modula (2+3+3+3 dana)

Polaznici

Stručnjaci specifičnih pomagačkih struka (psihijatar, psiholog, socijalni pedagog i socijalni radnik) s najmanje tri godine radnog iskustva u struci, sukladno spomenutom Pravilniku; veličina grupe 15 polaznika (maksimalno 30).

Teme / Sadržaj

Teorijske i rodna perspektiva o obiteljskom nasilju; dinamika obiteljskog nasilja, posljedice obiteljskog nasilja na individualnoj, obiteljskoj i društvenoj razini, procjenjivanje rizika i upravljanje rizikom, uloga uvjerenja u održavanju obiteljskog nasilja i osobne reakcije na obiteljsko nasilje, utjecaj obiteljskog nasilja na djecu, psihološki profili počinitelja nasilja u obitelji i prepoznavanje ovisnosti, rad s nedobrovoljnim klijentima i motiviranje za promjenu, procjenjivanje prikladnosti za sudjelovanje u tretmanu, praćenje napretka korisnika u tretmanu i evaluacija, suradnja u zajednici i pretpostavke za provedbu psihosocijalnog tretmana.

Društvo za psihološku pomoć od 2008. godine provodi izobrazbu stručnjaka za provedbu psihosocijalnog tretmana, koju je završilo 130 voditelja u RepubliciHrvatskoj, te stručnjaci u Bosni i Hercegovini i Sjevernoj Makedoniji. Izobrazba se provodi na temelju Pravilnika o provođenju zaštitne mjere obveznog psihosocijalnog tretmana (NN 116/18), a sukladno Standardima za provođenje zaštitne mjere obveznog psihosocijalnog tretmana objavljenima na mrežnim stranicama Ministarstva pravosuđa i uprave. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa ovlastilo je 2007. godine DPP za provedbu ovog programa i izdavanje potvrdnica o osposobljenosti za provedbu psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja u obitelji. Izobrazba je usklađena sa Standardima kvalitete Europske mreže za rad s počiniteljima nasilja (Work with Perpetrators European Network).

Evaluacija ovog programa je iznimno pozitivna i pokazuje da polaznici uspješno provode Psihosocijalni tretman počinitelja nasilja u obitelji. Za održivost kompetencija posebno je korisna metodska supervizija koja se provodi 6 mjeseci nakon završetka programa kada polaznici počnu primjenjivati stečena znanja i vještine u praksi.

Cilj

Podići kompetencije za provedbu psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja u obitelji do razine zahtijevane spomenutim podzakonskim aktima.

Način rada

Program izobrazbe obuhvaća 100 sati nastave, od čega 77 sati neposredne nastave u obliku predavanja, rasprava, vježbi i igranja uloga, te 23 sata u obliku čitanja literature, izvršavanja pisanih i praktičnih zadaća. Izobrazba se provodi po modelu iskustvenog učenja, a zahtijeva aktivno sudjelovanje polaznika u svim aktivnostima, kritičke rasprave i povezivanje s vlastitim profesionalnim iskustvom, uključujući igranje uloga i primjereni stupanj samootkrivanja i reflektiranje o osobnom odnosu prema nasilju u obitelji.

Očekivani ishodi

Nakon završetka izobrazbe polaznici će moći planirati i provoditi psihosocijalni tretman počinitelja nasilja u obitelji kao zaštitnu i kao sigurnosnu mjerute kao mjeru obiteljsko-pravne zaštite djece i obitelji. Na temelju potvrdnice o završenoj izobrazbi, polaznici se mogu prijaviti u registar voditelja psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja u obitelji pri Ministarstvu pravosuđa i uprave.

CIJENA po polazniku – na upit

Popunjavanje obrasca prijave ne znači i službenu prijavu, već predstavlja samo iskaz interesa kandidata. Kada se prijavi dovoljan broj zainteresiranih i kada se ispune organizacijski uvjeti, dogovorit će se termini za grupu. Tada ćete primiti obavijest na e-mail da su započele službene prijave i molbu da potvrdite Vašu namjeru sudjelovanja u edukaciji.