Svaki rat sa sobom donosi raseljavanje stanovništva u druge zemlje kako bi pronašli sigurnost i izbjegli iz područja pogođenih ratom. Takve okolnosti za svaku osobu predstavljaju stres, a za neke mogu biti i izrazito traumatska iskustva.
Iako se vrste reakcija i njihova izraženost mogu razlikovati od osobe do osobe, gotovo svi ljudi pokazuju neke reakcije koje se pojavljuju uglavnom odmah nakon događaja te mogu trajati od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci. Koliko će se netko uspješno nositi s teškoćama izbjeglištva, ovisi o nizu karakteristika kao što su podrška okoline, sustav vjerovanja, samopouzdanje i slika o sebi i sl.
U redu je potražiti pomoć
Nekim je osobama potrebna pomoć stručnjaka u prevladavanju reakcija povezanih s doživljenim iskustvom ili u nošenju s dodatnim problemima s kojima se susreću u izbjeglištvu.
Stoga Društvo za psihološku pomoć pruža usluge BESPLATNE psihološke podrške namijenjene djeci, mladima i roditeljima/skrbnicima, izbjeglicama iz Ukrajine koje su na privremenom smještaju na području Hrvatske.
Savjetovanje se provodi na engleskom ili ukrajinskom jeziku te po potrebi uz prevođenje, uživo u prostorijama Centra za djecu, mlade i obitelj Modus u Zagrebu ili prema dogovoru u kolektivnom smještaju.
Za više informacija slobodno kontaktirajte Centar Modus Društva za psihološku pomoć putem maila modus@dpp.hr ili na broj telefona 01 4826 111.