Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

RUDNIK

U Rudniku vjerujemo da živjeti uspješno znači živjeti ugodno sa samim sobom. Pristupati si otvoreno, znatiželjno i dobronamjerno. Razvijati povjerenje u sebe i poštovati svoje potrebe. Graditi ispunjavajuće odnose. Znati se vješto nositi s onime što život donese. Voditi računa o sebi, drugima i zajednici.

Da bi osoba održavala i jačala svoje mentalno zdravlje, najprije mora znati prepoznavati kako se osjeća, koje su joj potrebe; zatim to znači prihvaćati u što većoj mjeri samoga sebe (jake i slabe strane, ugodne i neugodne osjećaje) te imati kapaciteta za održavati odnose koji su nam hranjivi (dakle, bliski odnosi u kojima osjećamo da se uzajamno vidimo i poštujemo u našim sličnostima i razlikama); konačno, kad zna kako se osjeća i što želi/treba, osobi su potrebni “alati” da to može ostvarivati – samopodrška kroz suosjećanje prema samome sebi i drugima, komunikacijske vještine koje omogućuju zastupanje sebe i slično.

Cilj programa

Cilj programa je da polaznici bolje upoznaju sebe, svoje želje i potrebe te da pritom dobiju “alate” za bolje nošenje sa svakodnevnim stresom i izazovnim životnim periodima ili situacijama. 

Način rada

Kroz grupne rasprave, kratka interaktivna predavanja i iskustvene vježbe, sudionici će dobiti priliku razvijati otvorenost i povjerenje prema sebi, učiti kako se vješto nositi sa životnim prekretnicama i kako nalaziti ugodnu ravnotežu između odgovornosti prema sebi, drugima i zajednici. 

Sadržaj

Neke od tema kojima ćemo se baviti su vlastite potrebe, očekivanja okoline, stres i emocije, empatija i podrška, komunikacija i odnosi, zastupanje sebe i briga o sebi i svom mentalnom zdravlju.

  • Gdje sam sada u životu i kako mi je tu:
    kako se osjećam u svom životu; znam li uopće kako se osjećam; što mislim o tome kako se osjećam; smijem li se tako osjećati; s kojim osjećajima se lakše, a s kojima teže nosim; kako koristim informacije koje dobivam iz svojim osjećaja (potreba…) – kao nešto što mi pomaže usmjeriti se u životu, ili kao nešto što trebam prikriti, popraviti…
  •  Gdje želim biti u životu – znam li to i kako to znam?
    Koja su moja očekivanja (od sebe, drugih, svijeta); kako mi ona pomažu i odmažu; kako se nosim s time kad ona nisu zadovoljena; kako razlikujem potrebe (ono što ja zaista bih) od očekivanja (ono što mislim da bi se trebalo, moralo…); kako stajem iza svojih potreba, a kako ne; kako odabirem koje ću, kada i kako svoje potrebe zadovoljavati
  • Kako brinem o sebi i svojim potrebama?
    Kako sama sebi dajem podršku? Imam li pravo na samopodršku? Znam li si ju dati? Što kad samopodrška znači razočarati tuđa očekivanja? Što kad samopodrška znači nositi se s teškim osjećajima sebe i drugih?
    (tema empatije): Kako primam podršku od drugih? Kako je tražim? Kako je prepoznajem? Kako je dajem drugima?

Dojmovi sudionika

Za koga?

Dobna skupina je od 18-30 godina, broj mjesta u grupi je ograničen na 15. Grupa će se odvijati kroz 10 tjedana u istom terminu (u trajanju od 2 sata).