STRES, TRAUMA, OPORAVAK
Urednica: Jasenka Pregrad, Društvo za psihološku pomoć, Zagreb
Autori: Dean Ajduković, Marina Ajduković, Lidija Arambašić, Boris Hudina, Dragan Jusupović, Alija Kulenović, Jasenka Pregrad, Bruna Profaca, Branka Starc, Zora Subotić, Vlasta Vizek Vidović
Prvi dio knjige posvećen je komunikacijskim vještinama, a sadrži principe i strategije utvrđivanja stresnih i traumatskih reakcija, kao i niz skala i upitnika koje mogu koristiti profesionalci i paraprofesionalci u radu s djecom i odraslima. Razrađeni su i osnovni preduvjeti, principi i načela savjetodavnog rada, uključujući načine stjecanja klijentovog povjerenja i pristupa klijentovom otporu. U drugom dijelu opisan je učinak teških životnih okolnosti (stres, trauma, gubitak, progonstvo i povratak) na psihičku dobrobit čovjeka te načini psihološke podrške ljudima u takvim okolnostima.
PSIHOLOŠKE KRIZNE INTERVENCIJE
Urednica: Lidija Arambašić
Autori: Dean Ajduković, Marina Ajduković, Lidija Arambašić, Gorana Hitrec, Vlasta Vizek-Vidović
Knjiga „Psihološke krizne intervencije“ spaja znanja i postignuća svjetskih eksperata na području kriznih intervencija s potrebama, iskustvima i specifičnostima našeg prostora. U knjizi su predstavljeni stresni i traumatski događaji te njihove posljedice, kao i tijek psihološke krizne intervencije te individualna i grupna sažeta psihološka integracija traume. Namijenjena je svim zainteresiranima za psihološku prvu pomoć nakon kriznih događaja, od osobe koja je doživjela krizni događaj, stručnjaka-terapeuta, psihologa, socijalnih radnika i drugih medicinskih djelatnika do cjelokupnog društva.
Cijena: 11 EUR
NASILJE NAD ŽENOM U OBITELJI
Urednice: Marina Ajduković i Gordana Pavleković
Autori priloga: Marina Ajduković, Cajner-Mraović, I., Jureša, V., Ljubin, T., Maja Mamula, Marunica, M., Matijević-Vrsaljko, Lj., Zdenka Pantić, Pavleković, G., Pečnik, N., Strmotić, J., Tölle, N.
Knjiga je nastala kao prateći materijal programa stručnog usavršavanja za djelatnike u primarnoj zdravstvenoj skrbi “Nasilje nad ženom u obitelji”. Tijekom programa pokazalo se da je za rješavanje ovakvih problema nužno uspostavljanje suradnje zdravstvenih djelatnika s drugim stručnjacima iz sustava socijalne skrbi, policije i nevladinih udruga. Tako se počeo proširivati profil stručnjaka u radu seminara pa knjiga obuhvaća sve aspekte problema nasilja nad ženom u obitelji od prepoznavanja, vrsta i posljedica zlostavljanja, preko djelotvorne komunikacije sa zlostavljanom ženom, intervencija zdravstvenih djelatnika do zajedničkog djelovanja policije, centra za socijalnu skrb te pravnih službi.
Cijena: 12 EUR
SUPERVIZIJA U PSIHOSOCIJALNOM RADU
Urednice: Marina Ajduković i Lilja Cajvert
Knjiga je nastala u okviru trogodišnjeg projekta “Edukacija iz supervizije za djelatnike sustava socijalne skrbi”, koji se odvijao u suradnji Ministarstva rada i socijalne skrbi, Studijskog centra socijalnog rada Pravnog fakulteta u Zagrebu i Društva za psihološku pomoć. Kroz iskustva deset trenera iz supervizije, u 13 poglavlja daje pregled svih značajnih aspekata supervizije i nadzora, etike u superviziji i procesa provođenja supervizije u grupi, kreativnih tehnika i kriznih intervencija do opisa supervizije u nekim specifičnim okruženjima kao što je timska supervizija, supervizija studenata i volontera te supervizija psihosocijalnih programa.
Cijena: 12 EUR
IZDANI – ZLOSTAVLJANA DJECA SU ODGOVORNOST SVIH NAS
Autorica: Kari Killen
Knjiga obuhvaća svu složenost pojava kod zlostavljanja djece: čimbenike koji dovode do zlostavljanja, znakove po kojima se ono može prepoznati te različite vrste tretmana i pristupa u radu sa zlostavljanom djecom. Ne bavi se samo teorijskim objašnjenjma nasilja, već predstavlja izuzetnu integraciju postojećeg empirijskog i kliničkog znanja o izvorima, posljedicama i mogućnostima postupanja u slučajevima emocionalnog, fizičkog i seksualnog zlostavljanja djece. Prožeta je temeljnom idejom Konvencije Ujedinjenih naroda o pravima djeteta, a to su sigurnost za svu djecu i uvažavanje svakog djeteta. Glavni cilj knjige jest pridonijeti jačanju profesionalnih i etičkih temelja za rad s zlostavljanom djecom.
Cijena: 13 EUR
SOCIJALNA REKONSTRUKCIJA ZAJEDNICE: PSIHOLOŠKI PROCESI, PREVLADAVANJE SUKOBA I SOCIJALNA AKCIJA
Urednik: Dean Ajduković
Autori: Dean Ajduković, Marina Ajduković, Lidija Arambašić, Gojko Bežovan, Dinka Čorkalo, D., Lina Kostarova Unkovska, Branka Sladović Franz, Aleksandar Štulhofer, Nino Žganec
Za uspostavljanje normalnog funkcioniranja djelomično ili potpuno razorene zajednice nužna je njena socijalna rekonstrukcija kroz uspostavljanje novih oblika odnosa i socijalnih struktura koji će omogućiti zadovoljavanje potreba i interesa njenih stanovnika. Na temelju spoznaja iz sociologije i socijalne psihologije te vlastitih iskustava, autori predstavljaju tri paralelna i istodobna procesa koja sačinjavaju socijalnu rekonstrukciju – oporavak od gubitaka i izloženosti nasilju, izgradnju novih socijalnih normi i tolerancije te osnaživanje nositelja promjena u zajednici.
Cijena: 8 EUR
ROD I SPOL U PSIHOSOCIJALNOM RADU
Autori: Nico van Oosten i Ineke van der Vlugt
Knjiga se koristi kao sveučilišni priručnik na temu psihosocijalnog rada primjerenoga specifičnostima spola i roda te je time posebno korisna studentima, socijalnim radnicima, psiholozima i defektolozima kao neizmjerno korisna stručna pripomoć. U prvom teorijskom dijelu, predstavljeno je pružanje pomoći primjereno specifičnostima spola, dok se drugi bio bavi metodološkim djelovanjem u praksi te različitim interakcijama između pomagača i klijenata istoga odnosno različitoga spola.
Cijena: Besplatno
MENTAL HEALTH FOR HELPERS
Autori: Dean Ajduković, Marina Ajduković, Lidija Arambašić, Bezić, I., Jasenka Pregrad, Vlasta Vizek Vidović
Priručnik je nastao na temlju treninga koji pohađaju profesionalni i neprofesionalni pomagači koji rade s ljudima u stanju psihološke krize i traume. Središnja misao knjige je da skrb za mentalno zdravlje pomagača nije luksuz, već naprotiv, u interesu je kako samih pomagača tako i njihovih klijenata. U priručniku se analiziraju uvjeti u kojima dolazi do pojave sagorijevanja i posredne traumatizacije, a zatim se prikazuju vještine kojima se može smanjiti i ublažiti taj proces.
Cijena: BESPLATNO
PREVENCIJA NASILJA U MLADENAČKIM VEZAMA
PRIRUČNIK ZA VODITELJE PROGRAMA
Urednik: Dean Ajduković
Autori: Dean Ajduković, Marina Ajduković, Sanja Cesar, Željka Kamenov, Ajana Löw, Nika Sušac
Priručnik je nastao kao dio preventivnog programa kojim se nastoji pridonijeti suzbijanju nasilnog ponašanja u mladenačkim vezama. S tim je ciljem razvijena strategija koja sadrži dva dijela. U prvom dijelu je u suradnji sa stručnim suradnicima iz srednjih škola iz svih dijelova Hrvatske razvijen kurikulum za četiri radionice o suzbijanju nasilja u vezama mladih. Drugi dio strategije bio je usmjeren na postizanje dugoročne održivosti programa suzbijanja nasilja u mladenačkim vezama kroz uvođenje izbornog predmeta o prevenciji nasilja u bliskim odnosima na sedam sveučilišnih studija.
PSIHOSOCIJALNI TRETMAN POČINITELJA NASILJA U OBITELJI
PRIRUČNIK ZA VODITELJE TRETMANA
Urednik: Dean Ajduković
Autori: Dragan Jusupović, Antonija Žižak, Dean Ajduković, Radojka Kraljević, Marina Ajduković, Ines Vrban
Priručnik za voditelje psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja u obitelji predstavlja osnovni nastavni materijal namijenjen polaznicima istoimene izobrazbe što ju organizira Društvo za psihološku pomoć. U priručniku su opisani postupci koji sačinjavaju tretmanski program. To uključuje sadržaj i način rada u ulaznom postupku kada se procjenjuje ispunjava li počinitelj kriterije za ulazak u tretman. Tada se procjenjuje postoji li minimalna vjerojatnost njegove promjene ponašanja i preuzimanja odgovornosti. Zatim su detaljno opisani svi grupni susreti – njihov sadržaj, način rada i materijali koji se koriste, te dodatni izvori koji su korisni voditeljima u pripremi pojedinog susreta.
SAVJETOVANJE: PRIRUČNIK ZA POMAGAČKE STRUČNJAKE
Priručnik je nastao tijekom provedbe projekta Povećanje zapošljivosti stručnjaka pomagačkih zanimanja (IPA 4.1.1.1.04.01.c02), u sklopu kojeg je provedeno nekoliko treninga za stručnjake pomagačkih zanimanja. U priručniku je predstavljen sadržaj dvaju takvih programa, a to su Izobrazba za unapređenje savjetovališnog rada i izravnoga pomagačkog rada s ljudima te Izobrazba za samozapošljavanje. Priručnik se sastoji od tri dijela. U prvom dijelu donosi petnaest opisa savjetodavnih procesa koje su vodili polaznici treninga iz savjetodavnih vještina. Drugi dio priručnika opisuje proces postajanja savjetovateljem, odnosno promjene koje se događaju u osobi prilikom procesa stjecanja kompetencija za savjetovanje. Treći dio priručnika sastoji se od poslovnog plana koji polaznicima može pomoći u razmišljanju o samozapošljavanju.
Sigurnost i dobrobit djeteta – Strukturirani pristup zaštiti djece u socijalnoj skrbi
Priručnik „Sigurnost i dobrobit djeteta: Strukturirani pristup zaštiti djece u sustavu socijalne skrbi“ nastao je u okviru programa “Za snažniju obitelj”, točnije u okviru komponente koja se odnosi na obitelji u riziku, odnosno program „Sustavna podrška obiteljima s djecom: Procjenjivanje i smanjivanje rizika za dobrobit djece“.
Svrha ovog priručnika je pridonijeti održivosti ishoda brojnih edukacija koji su se odvijale u okviru ovog programa s naglaskom na kompetencije i načine podrške potrebne stručnjacima da budu djelotvorni u ovom iznimno izazovnom području zaštite dobrobiti djece.
Smjernice za unapređenje međuresorne suradnje u zaštiti dobrobiti djece – Kako postići „novi pogled” na „staru temu” suradnje?
Kao produkt programa „Sustavna podrška obiteljima s djecom: Procjenjivanje i smanjivanje rizika za dobrobit djece“ koji se odvijao kao dio inicijative “Za snažniju obitelj” koja bila posvećena promicanju međuresorne suradnje između sustava socijalne skrbi, policije, zdravstva, odgoja i obrazovanja, kao i pravosuđa u zaštiti dobrobiti djece – nastala je ova publikacija.
Međuresorna suradnja u zaštiti dobrobiti djece nužna je zato što je:
- dobrobit djece vrlo složen i multidimenzionalan koncept, a ugrožavanje dobrobiti djece ima neposredne i dugoročne vrlo individualne posljedice na razvoj svakog pojedinog djeteta,
- dobrobit djece nemoguće je cjelovito zahvatiti unutar jednog resora/sustava,
- djeca i njihovi roditelji imaju raznolike potrebe čije zadovoljavanje pretpostavlja uključivanje institucija iz različitih resora,
- suradnja ubrzava postupanje (zaštitu, podršku, ciljanu promjenu…), a kod ugrožene dobrobiti djeteta vrijeme je vrlo bitno,
- izostanak bliske i koordinirane suradnje između resora vodi do slabe učinkovitosti u zaštiti dobrobiti djeteta.
Cilj ovih smjernica je potaknuti “novi pogled” na “staru temu” suradnje različitih sustava i potaknuti pozitivne promjene u smjeru zaštite djeteta.