Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Objavljen je 6. izvještaj o nasilnom odvraćanju migranata na granicama

Sve od 2016. godine i zatvaranja tzv. Balkanske rute, kojom su izbjeglice i drugi migranti preko Hrvatske nastojali doći do zemalja sjeverne i zapadne Europe, mnoge domaće i strane humanitarne organizacije upozoravaju na kršenje ljudskih prava na vanjskim granicama Europske unije. Unatoč dokazima koji uključuju izvješća, svjedočenja, fotografije i video zapise koje su objavile organizacije za zaštitu ljudskih prava i mediji, praksa nasilnog odvraćanja od granica (tzv. push backs) i dalje je prisutna. Prema ECCHR-u, push backs označava “skup državnih mjera kojima se izbjeglice i migranti prisiljavaju vratiti natrag preko granice – uglavnom odmah nakon što su je prešli – bez obzira na njihove pojedinačne okolnosti i bez mogućnosti da zatraže azil ili iznose argumente protiv poduzetih mjera.” U praksi to uključuje verbalno i fizičko nasilje, uništavanje osobnih stvari i ilegalno vraćanje u susjedne zemlje (BIH i Srbija) bez pružanja mogućnost traženja međunarodne zaštite.

S obzirom na kontinuiranu prisutnost ove prakse, kolektiv organizacija u sastavu Border Violence Monitoring Network, Centar za mirovne studije, Društvo za psihološku pomoć i Inicijativa Dobrodošli pripremio je izvještaj o nasilnim odvraćanjima izbjeglica i drugih migranata na vanjskim granicama EU. Šesti po redu izvještaj fokus stavlja na djecu – onu koja putuju s obiteljima i ona koja putuju odvojena od svojih odraslih članova obitelji, tj. djecu bez pratnje. Ovdje su iznesena svjedočanstva djece koja su bila svjedoci zlostavljanja svojih roditelja ili skrbnika, drugih odraslih osoba ili su sama doživjela nasilno ponašanje.

Psihologinje Društva za psihološku pomoć Ivana Bandić i Martina Čarija sudjelovale su u pisanju izvještaja kroz opisivanje utjecaja traumatičnih iskustava tijekom migracija na djecu i formiranja njihova identiteta na temelju tih iskustava.

Kompletan izvještaj na hrvatskom jeziku dostupan je na linku.