NOSITELJ PROJEKTA: DRUŠTVO ZA PSIHOLOŠKU POMOĆ
TRAJANJE PROJEKTA: 1.6.2014. – 31.5. 2017.
DONATOR: MINISTARSTVO ZA DEMOGRAFIJU, OBITELJ, MLADE I SOCIJALNU POLITIKU
IZNOS POTPORE: 150.000,00 KN (PO GODINI)
OPIS PROJEKTA
Opći cilj programa je jačanje kapaciteta rizičnih obitelji za uspješnije rješavanje obiteljskih kriza i problema pružanjem psihosocijalnih usluga na razini lokalne zajednice.
Za vrijeme trajanja trogodišnjeg programa, različiti oblici psihosocijalne podrške (savjetovanje, psihoterapija, grupni preventivni i tretmanski programi te programi psihoedukacije) bili su kontinuirano dostupni građanima u lokalnoj zajednici. Time je bila osigurana dostupnost više oblika podrške kroz što se postiže pravovremeno odgovaranje na psihosocijalne potrebe građana te individualiziran pristup svakoj osobi. Građani su, u kratkom roku, mogli dobiti besplatnu podršku u trenucima kad im je bila potrebna.
Također, kroz javne tribine i okrugle stolove, tri godine smo kontinuirano podizali svijest građana i stručnjaka o važnosti rada na sebi, traženja podrške u kriznim situacijama te komunikacije koja uključuje ravnopravno dostojanstvo i usmjerenost na odnos.
Glavni rezultati postignuti tijekom protekle tri godine su poboljšana znanja i socijalne i komunikacijske vještine roditelja; poboljšane vještine rješavanja sukoba kod djece i mladih; smanjen broj djece s poremećajima u ponašanju; veća kvaliteta odnosa među članovima obitelji, uspješnije rješavanje kriza i problema u obitelji i uspješnija suradnja ustanova socijalne skrbi i organizacija civilnog društva.
Kroz program je osigurano 1401 sati individualnog savjetovanja, 236 sata obiteljskoj i roditeljskog savjetovanja te 762 sati terapije igrom. Kroz grupne programe (JA-TI, Pinklec, Kako da učenje ne bude mučenje i Trening roditeljske kompetentnosti) obuhvaćena su 92 korisnika, dok je na tribinama za javnost sudjelovalo 127 korisnika.