Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

STOP nasilju – Sistemski pristup zaustavljanja obiteljskog nasilja u partnerskim odnosima

Kratki opis projekta

Opći cilj ovog projekta je prevencija pojave partnerskog nasilja kroz primjenu psihosocijalno rodno osjetljivog partnerskog savjetovanja u slučaju nasilja u obitelji.

Provedbom projektnih aktivnosti osigurao bi se nastavak primjene inovativnog modela zaustavljanja nasilja u obitelji koji se fokusira na osnaživanje žrtava partnerskog nasilja i samokontrolu nasilnog ponašanja počinitelja u partnerskim odnosima u kojima postoji visoki rizik od ponavljanja nasilja u obitelji, a s ciljem uspostavljanja i održavanja nenasilnog obiteljskog sistema u onim obiteljima u kojima partneri odluče ostati živjeti zajedno.

Specifični ciljevi projekta su:

  1. Zaustavljanje daljnjeg partnerskog nasilja u obitelji i osnaživanje partnera za nenasilno rješavanje sukoba

Kroz provedbu psihosocijalnog rodno osjetljivog partnerskog savjetovanja za parove kod kojih je primijećeno partnersko nasilje, partneri se osnažuju za promjenu ponašanja odnosno za nenasilno rješavanje sukoba što pridonosi prevenciji recidivizma partnerskog nasilja u obitelji. Faktori rizika za pojavu nasilja među partnerima proizlaze iz osobnih karakteristika počinitelja, karakteristika partnerskog odnosa, karakteristika lokalne zajednice i društvenog konteksta. S druge strane, jedan od važnih zaštitnih faktora u prevenciji nasilja u obitelji upravo je obrazac ponašanja u partnerskom odnosu i kapacitet za nenasilno rješavanje sukoba. Kroz sistemski pristup obiteljima kod kojih je identificirano partnersko nasilje radi se na tome da svaki član para preuzme odgovornost i prikladne zadatke čime se uspostavlja ravnoteža u obiteljskom sustavu i postiže veća kvaliteta odnosa u obitelji. Time se direktno doprinosi zaštiti žrtava nasilja u obiteljima koje nastavljaju zajednički život nakon što se nasilje dogodilo i stvaraju pretpostavke za zajednički život bez nasilja. Također, ovim ciljem se provodi indicirana prevencija nasilja u obiteljima koje su u visokom riziku od ponovne pojave partnerskog nasilja, te se nudi inovativni sveobuhvatan odgovor na potrebe žrtava partnerskog nasilja koje nastavljaju živjeti s počiniteljem nasilja. Slijedom navedenog, umanjuju se ili eliminiraju negativni utjecaji nasilja u obitelji na psihofizički razvoj djece.

  1. Jačanje stručnih kapaciteta sustava socijalne skrbi u području zaustavljanja i prevencije nasilja u obitelji

Tijekom projekta, stručnjaci DPP-a održat će edukaciju za stručne djelatnike CZSS-a Zagreb o  psihosocijalnom rodno osjetljivom partnerskom savjetovanju u slučaju nasilja u obitelji kako bi se osnažili stručni kapaciteti CZSS za identifikaciju potreba obitelji u kojima je primijećeno nasilje i učinkovito upućivanje u psihosocijalno savjetovanje roditelja-parova.

  1. Unapređenje suradnje između civilnog sektora i ustanova socijalne skrbi u prevenciji nasilja u obitelji, a specifično kod pojave partnerskog nasilja radi dobrobiti i zaštite djece i drugih članova obitelji

Kroz provedbu stručnog osposobljavanja za djelatnike Centra za socijalnu skrb Zagreb unaprijedit će se suradnja između civilnog sektora i ustanova socijalne skrbi. Centar za socijalnu skrb Zagreb je partnerska organizacija na predloženom projektu jer prepoznaje potrebu za ovom vrstom podrške za partnere koji nastavljaju zajednički život nakon što je uočeno nasilje u obitelji, ali i za roditelje kojima je bez obzira na partnerski status potreban ovaj vid podrške radi odnosa koji sadrži elemente nasilnog ponašanja. Provedba predloženog projekta i u 2022. godini predstavlja proširenje i nastavak pružanja usluge te će doprinijeti unapređenju i održivosti suradnje civilnog sektora i ustanova socijalne skrbi. Ponuđena usluga predstavlja nastavak proširenja intervencija koje Centar ima na raspolaganju u određivanju mjera stručne pomoći roditeljima.

Korisnici

Ciljana skupina koja će biti obuhvaćena projektom i na koju projektne aktivnosti izravno utječu su žrtve partnerskog nasilja, ali i počinitelji, odnosno partneri kod kojih je prisutno uzajamno partnersko nasilje. Ovu je ciljanu skupinu moguće raslojiti na tri potkategorije, kao što se to pokazalo u dosadašnjoj provedbi prethodnih projekata i suradnji s Centrom za socijalnu skrb Zagreb kao partnerskom organizacijom. To su:

  1. parovi kod kojih je primijećeno uzajamno nasilno ponašanje uz interes održavanja partnerske zajednice i nastavak zajedničkog obiteljskog života;
  2. roditelji kod kojih se tjelesno i psihičko nasilje prvi puta pojavilo u procesu razvoda braka odnosno raskida partnerske zajednice ili nakon toga, pri dogovaranju ili/i provođenju susreta i druženja roditelja i djeteta/djece; te
  3. roditelji čije međusobno verbalno nasilje ima elemente psihičkog nasilja nad djetetom/djecom neovisno o postojanju tjelesnog kažnjavanja djeteta/djece i neovisno o tome žive li zajedno ili ne (npr. izloženost čestim konfliktima roditelja).