U posljednje vrijeme puno se govori o mentalnom zdravlju općenito, pa tako i o mentalnom zdravlju mladih.
Postoji mnogo definicija, a Svjetska zdravstvena organizacija mentalno zdravlje definira kao „stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresovima, može raditi produktivno i plodno te je sposoban(na) pridonositi svojoj zajednici“.
Dakle, jednostavno rečeno, dobro mentalno zdravlje znači da se uspješno nosimo sa svakodnevnim neugodnim i stresnim situacijama i da, unatoč njima, dobro funkcioniramo. Također, to znači da smo općenito zadovoljni sobom i uživamo u životu te da se uspješno oporavljamo od emocionalnih teškoća i problema. Pritom ne potiskujemo neugodne emocije, kao što su npr. tuga ili ljutnja, već ih izražavamo tako da ne ugrožavamo sebe i druge.
Kako to postići i tko vam u tome može pomoći, pročitajte u brošuri “Kako brinuti o mentalnom zdravlju”.
Svi se možemo naći u situaciji u kojoj nam je potrebna stručna pomoć. Gdje je potražiti? Za početak, provjerite popis savjetovališta za mlade u Hrvatskoj, dostupan na linku www.dpp.hr/savjetovalista-za-mlade
Brošura je tiskana zahvaljujući financijskoj potpori Ministarstva znanosti i obrazovanja u sklopu projekta „Psihoedukacija mladih o rizicima za mentalno zdravlje ”