Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Grupni program za prevladavanje socijalne anksioznosti

Iako je svatko nekada imao iskustvo nelagode i osjećaja tjeskobe prilikom izlaganja ili nastupa pred drugim ljudima, najvažnija je značajka socijalnog anksioznog poremećaja intenzivna tjeskoba ili strah od osuđivanja, negativne procjene ili odbacivanja u društvenoj situaciji.

Osobe sa socijalnim anksioznim poremećajem mogu se brinuti hoće li se ponašati ili izgledati vidljivo tjeskobno (npr. crvenjeti se, zamuckivati) ili će ih drugi smatrati glupima, čudnima ili dosadnima. Kao rezultat toga, često izbjegavaju situacije u kojima bi se njihova briga mogla realizirati, a kada se situacija ne može izbjeći, doživljavaju značajnu razinu tjeskobe koja je za njih vrlo neugodna.

Mnogi ljudi sa socijalnim anksioznim poremećajem također doživljavaju jake fiziološke simptome, kao što su ubrzani otkucaji srca, mučnina i znojenje, a mogu doživjeti i napad panike kada se suoče sa socijalnom situacijom koja kod njih izaziva strah. Iako prepoznaju da je njihov strah pretjeran i nerazuman, osobe sa socijalnim anksioznim poremećajem često se osjećaju nemoćno i ne znaju kako se nositi sa svojom tjeskobom. Ponekad i ne pokušavaju dobiti pomoć ili liječenje jer misle da je socijalna anksioznost samo dio njihove osobnosti. Ipak, važno je potražiti pomoć ako osoba ima kontinuirane i intenzivne simptome tjeskobe i straha kada je u društvenim situacijama.

Socijalni anksiozni poremećaj uspješno se može liječiti psihoterapijom (primjerice, kognitivno bihevioralna terapija ima vrlo uspješne rezultate u tretmanu ovog poremećaja) i/ili adekvatnim lijekovima.

Više o socijalnoj anksioznosti i socijalnom anksioznom poremećaju možete doznati ovdje.

Ako se prepoznajete u ovim rečenicama, pridružite nam se na besplatnom grupnom programu za rad na socijalnoj anksioznosti u Centru za djecu, mlade i obitelj Modus!

Program se sastoji od deset dvosatnih radionica za mlade od 18 do 30 godina, koje će se održavati u prostorijama Centra Modus na adresi Ulica kneza Mislava 11. Predviđeni termin održavanja je srijedom od 16 do 18h, počevši od srijede 19.4.2023. Uključivanju u grupni program prethodi inicijalni razgovor.

Radionice su usmjerene na razvijanje vještina za lakše snalaženje u socijalnim situacijama te na prevladavanje socijalne anksioznosti u sigurnom okruženju.

Prijave za sudjelovanje u programu zaprimaju se putem poveznice: https://forms.gle/ZR9xrzNBTMwEDoxe8

Za sve dodatne informacije možete se javiti na mail adresu Centra Modus modus@dpp.hr, ili pozivom na broj telefona 01 4826 111 radnim danom od 13 do 19 sati.

Program je financiran od strane Ministarstva zdravstva u okviru trogodišnjeg programa Psihološka škola zdravlja – škola za zdravije generacije.