Odlazak u mirovinu velika je promjena u životu svake osobe. Uigranu životnu rutinu koju su dosad sačinjavali radni zadaci, putovanja na posao, kolege i nadređeni, zamjenjuje nepregledno more slobodnog vremena. I dok se neki vesele odlasku u mirovinu zbog više vremena za vlastite aktivnosti, drugima je to izvor strepnje i nesigurnosti jer gube dosadašnje društvene veze i osjećaj svrhe. Stoga, ako se pitate kako provesti ispunjeno vrijeme u mirovini, upitali smo za savjet osobe starije životne dobi, polaznike grupnog programa jačanja socio-emocionalnih kompetencija koji se provodio u okviru projekta „Psihosocijalnim aktivnostima i edukacijom u zajednici do prevencije institucionalizacije starijih osoba“.
„Posao sam voljela, ali mirovina mi je došla kao olakšanje, prelazak od onoga što moram na ono što želim i trebam. Donijela mi je više druženja sa sobom, s dragim ljudima, više odlazaka u prirodu, čitanja, pa još i nešto što do sada nisam spomenula – crtanja (pomalo imam i taj dar).“
„Pomaže mi što sam više slobodan, da ne razmišljam o odlasku na posao, ali i da imam vremena za vlastite aktivnosti i kakav honorarni povremeni rad.“
„Druženje, gimnastika, izleti, šetnje.“
„Pomaže mi upravo razumijevanje supruga, ponešto radimo skupa i upravo nas je ovaj seminar usrećio. Osim toga, imamo 4 unučadi i 1 praunuče.“
„Otišao sam u mirovinu jer sam to želio, a ne zato što sam morao. Mogu raditi što hoću i kada hoću ili ništa, to mi je veliko zadovoljstvo.“
„Aktivnost, psihička i fizička. Psihička: učenje stranih jezika i pjesama napamet, čitanje. Fizička: tenis, pješačenje, planinarenje, branje gljiva, naravno ples, a ni ribolov ne bih izostavio.“
„Moja djeca i unuci, to je moja najveća sreća i zadovoljstvo.“
„Aktivnost u svemu, i umom i fizički, ne predati se, ne uljuljati! Tjelesna aktivnost je jako važna – korist višestruka! – ples, glazba, pokret i društvo, čitati, učiti i nešto novo iskušavati što nisi radio, družiti se ne samo s obitelji, nego i prijateljima, poznatima i nepoznatima.“
Grupni program jačanja socio-emocionalnih kompetencija održao se od veljače do svibnja 2022. godine u prostoru Gerontološkog centra Doma za starije osobe Trnje, u okviru projekta „Psihosocijalnim aktivnostima i edukacijom u zajednici do prevencije institucionalizacije starijih osoba“. Namijenjen je korisnicima starije životne dobi koji su motivirani za unapređenje vlastitog mentalnog zdravlja i povećanje psihološke dobrobiti. Program je fokusiran na jačanje socijalnih vještina i na proradu emocionalnih reakcija koje prate promjene i događanja u starijoj životnoj dobi poput novih uloga (uloga bake/djeda, prabake/pradjeda, umirovljenika,..), gubitak bliskih osoba, obiteljskih odnosa, narušenost fizičkog zdravlja, prilagodba na umirovljenje i drugo. Početkom sljedeće godine započet će se s provedbom novog ciklusa programa jačanja socio-emocionalnih kompetencija u partnerstvu s Caritasom Zagrebačke nadbiskupije.
Projekt „Psihosocijalnim aktivnostima i edukacijom u zajednici do prevencije institucionalizacije starijih osoba“ dvogodišnji je projekt s rokom provedbe od 1. studenog 2021. do 1. studenog 2023. godine. Nositelj projekta je Društvo za psihološku pomoć, a partneri su Caritas Zagrebačke nadbiskupije, Dom za starije osobe Trnje te Grad Zagreb. Ukupna vrijednost projekta iznosi 746.584,23 kn, s ukupnim iznosom bespovratnih sredstava od 746.584,23 kn. Bespovratna sredstva osigurana su iz Državnog proračuna Republike Hrvatske (15%) i iz Europskog socijalnog fonda (85%).
Sadržaj objave isključiva je odgovornost Društva za psihološku pomoć.